img
img
img
img
img
img
img img img img

Foteliki samochodowe

Bezpieczne foteliki samochodowe dla dzieci

Wypadków drogowych z udziałem dzieci zawsze było wiele. By zmniejszyć ryzyko pojawienia się poważnych obrażeń jako skutków kolizji, w 1997 roku pojawiła się nowa ustawa w Prawie o ruchu drogowym, nakazująca przewożenie dzieci do 12. roku życia w fotelikach samochodowych. Choć na początku ustawa ta budziła wiele kontrowersji i była traktowana jako coś w rodzaju uprzykrzenia życia rodzicom i narażania ich na dodatkowe koszty, okazało się, że faktycznie foteliki samochodowe są w stanie zapewnić bezpieczeństwo.
Trzeba jednak pamiętać, że foteliki fotelikom nie są równe. Nie wszystkie charakteryzują się najwyższym bezpieczeństwem. Dlatego też warto wiedzieć na co zwracać uwagę, by mieć pewność słusznego zakupu.

O bezpieczeństwo fotelików samochodowych dbają testy
Jeżeli zastanawiamy się, które foteliki są mniej lub bardziej bezpieczne, warto wziąć pod uwagę wyniki testów, jakim poddawane są foteliki dziecięce.
Najbardziej popularne są testy ADAC, czyli testy przeprowadzane przez niemiecki automobilklub. Jest największa europejska organizacja, która każdego roku przeprowadza różne testy z branży motoryzacyjnej, w tym testy fotelików samochodowych.  Do 2010 roku ocenie podlegały takie kategorie jak: bezpieczeństwo, komfort, użytkowanie, łatwość czyszczenia tapicerki. Od 2011 roku kategoria komfort i użytkowanie zostały połączone w jedną, a wprowadzona została dodatkowa kategoria: zawartość toksycznych substancji w materiałach wykorzystywanych przy konstrukcji fotelika.

Nad bezpieczeństwem fotelików czuwają pasy
Większość modeli fotelików samochodowych zostały wyposażone w pięciupunktowe lub trzypunktowe szelki bezpieczeństwa. Niektóre modele (głównie te związane z grupą wagową 15-36 kg) nie posiadają takich szelek, a dziecko zabezpieczane jest samochodowymi pasami bezpieczeństwa.
Warto także mieć świadomość, że nie wszystkie modele fotelików samochodowych posiadają szelki bezpieczeństwa. Nowością jest tzw. osłonka tułowia. Okazuje się, że daje ona jeszcze lepszą ochronę małego pasażera w razie kolizji drogowych w porównaniu z szelkami. Ponadto taka osłonka nie ogranicza ruchów dziecka, a więc wpływa na komfort podróżowania.

Bezpieczeństwo fotelików, a odchylany zagłówek
Niektóre modele fotelików samochodowych posiadają możliwość odchylania zagłówka. Choć wydawać by się mogło, że jest to opcja sprzyjająca bardziej komfortowi podróżowania, okazuje się, że może zwiększyć także bezpieczeństwo.
Gdy zagłówek ma możliwość odchylenia, wówczas środek ciężkości przenoszony jest do tyłu, co minimalizuje ryzyko obrażeń głowy dziecka, która jest niezwykle delikatna.

Bezpieczeństwo, a system ochrony bocznej
Wybierając fotelik samochodowy, który ma zapewnić maksymalne bezpieczeństwo dziecka podczas podróżowania, warto sprawdzić czy wybrany model posiada system ochrony bocznej. Kwestia ta jest często bagatelizowana, tymczasem to właśnie najczęściej zderzenia boczne powodują wiele obrażeń malucha.
System ochrony bocznej fotelika może być zapewniony na wiele sposobów. Jedną z możliwości jest wyposażenie siedziska w specjalne poduszki wypełnione powietrzem, które pochłaniają znaczną część energii uderzenia, minimalizując siłę powstających obrażeń.

Bezpieczeństwo dzieci, a sposób mocowania fotelika samochodowego
Na bezpieczeństwo dziecka w czasie podróży wpływają nie tylko pasy czy system ochrony bocznej, ale również sposób zamontowania fotelika. Ma to ogromne znaczenie, dlatego tej kwestii nie należy bagatelizować.

Najczęściej spotykane są siedziska, które montowane są poprzez trzypunktowe pasy bezpieczeństwa samochodu. W tym przypadku trzeba wykazać się sporą dokładnością i precyzją. Jeżeli bowiem fotelik nie zostanie prawidłowo zamontowany, wówczas nie będzie stabilny. A mniejsza stabilność to większe niebezpieczeństwo w razie zderzenia.

Dlatego też lepszym rozwiązaniem wydaje się być mocowanie fotelika za pomocą systemu Isofix. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to możliwe we wszystkich samochodach. Mocowanie Isofix jest możliwe tylko tam, gdzie znajdują się specjalne zaczepy. Takie rozwiązanie jest nie tylko bezpieczne, bo zapewniające większą stabilność fotelika, ale niezwykle praktyczne, ponieważ pozwala na oszczędność czasu. Wystarczy tylko kilka kliknięć, by zamontować siedzisko, a co najważniejsze - w sposób poprawny.

Dopasuj fotelik do wagi o wieku dziecka!
Wybierając fotelik samochodowy, trzeba kierować się przede wszystkim wagą oraz wiekiem dziecka. Warto bowiem mieć świadomość, że zbyt mały lub za duży fotelik to nie tylko dyskomfort, ale również mniejsze zabezpieczenie w razie kolizji drogowej.

Pierwsza grupa fotelików to te przeznaczone dla noworodków i niemowląt. Obejmują przedział wagowy 0-13 kg.

Kolejna grupa fotelików przeznaczona jest dla niemowląt od 9 miesiąca życia do 4 lat. Obejmuje przedział wagowy 9-18 kg.  

Trzecia grupa fotelików przeznaczona jest dla dzieci w przedziale wagowym 9-25 kg.

Dostępne są też foteliki z przedziału wagowego 15-36 kg, w których można przewozić dzieci do 12. roku życia.
Pamiętaj - bezpieczne foteliki samochodowe dla dzieci kompatybilne z autem oraz poprawnie zamontowane ratują życie dziecka nawet w bardzo groźnych wypadkach.